עיצוב התאורה בבית

בפתח דברי ברצוני להודות למעצבת התאורה ציפי פרנק, אשר שימשה כמרצה בקורס עיצוב התאורה באוניברסיטת בר אילן, בו השתתפתי, ועל הידע הרב והמגוון שהעבירה אלי.

א.כללי

בעת עיצוב הבית משקיעים מרבית האנשים מחשבה רבה בבחירת הריהוט, בצביעת  הקירות ובפריטי הדקורציה. חשוב לא פחות לתת את הדעת על תאורת הבית, הקובעת במידה רבה את האווירה שתהיה בו. גם למי  שמודע לחשיבות תאורת הבית. קשה להחליט  במה לבחור מתוך מגוון המוצרים העצום העומד היום לרשות הצרכן. בחירה נכונה של  התאורה תיצור ותדגיש חללים אסתטיים, ותהפוך את השהייה בהם לנעימה.

תאורה  נכונה ומתאימה נובעת ממספר גורמים בהם  יש להתחשב בעת תכנון המערכת:        

בראש ובראשונה יש להקפיד שגוף התאורה יהיה מתוצרת טובה ואמינה ושיתאים למטרה לה נועד. הקפדה על כך תמנע החלפת נורות שרופות, נזקים כתוצאה מהתחממות גוף התאורה וקצרים.            

בנוסף חשוב לבחור את גוון האור היוצר את האווירה. לדוגמא אור לבן וקריר מתאים לאווירה עניינית (כגון: חדר העבודה), ואור  חמים ליצירת אינטימיות ונוחות. בין השאר יש לבדוק את "מסירת הצבע" של מקור האור.       

מסירת צבע של מקור אור היא מדד המאפיין את מידת אמיתות כל מגוון קשת הצבעים של השטח המואר. אור היום הטבעי הוא בעל  מסירת צבע אבסולוטית, הגורם לכל הגוונים והצבעים להשתקף נכונה בשטח המואר. 

דוגמא למקור אור בעל מסירת צבע לא טובה הוא האור הצהוב הנמצא בשימוש בתאורת כבישים. הגוון הדומיננטי צובע את המשטח בצהוב ואנו לא מבדילים בין הגוונים האמיתיים השונים. 

בנוסף כדאי לבחור בתאורה  חסכונית, כלומר גוף תאורה ומקור אור בעלי אורך חיים וצריכת חשמל נמוכה, שאינם מעלים את טמפרטורת החדר.

 

ב. מקורות האור השונים

מקורות האור (הנורות) נחלקים למספר קבוצות ביניהם בצורה, באורך חיים, במסירת הצבע, בגוון האור ובעוד מספר רב של גורמים.

נורות ליבון: נורת הליבון היא הנורה הרגילה אותה אנו מכירים ומשתמשים בה עד כה ברוב הבתים. גוון האור של הנורה הוא חם ומסירת הצבע שלה מעולה, דבר המקנה אווירה חמה וביתית. אורך החיים של נורות הליבון הוא כ- 1000 שעות בעירה בממוצע, וצריכת החשמל של הנורה גבוהה יחסית לאור שהיא מפיצה. חשוב להדגיש כי השימוש במנורות ליבון והלוגן שהספקן גבוה מ-60 וואט נאסרו לשימוש בישראל.

נורות הלוגן: נורת הלוגן היא פיתוח של נורת הליבון. אורה הוא בגוון חם והיא בעלת מסירת צבע טובה, דבר המדגיש נכונה את המשטחים המוארים. אורך החיים של נורת ההלוגן הוא כ-2000 שעות בעירה בממוצע והיא מפיצה כשליש יותר אור מנורת ליבון בהספק זהה. בחלק מנורות הלוגן יש צורך בשנאי, להתאמת המתח המסופק ע"י רשת החשמל, למתח הנקוב של הנורה. נורות הלוגן מסוג דקרוייקה, או כאלה הידועות בשם המותג QR, יכולות לבוא ב-2 מתחים נקובים: 230 וולט, ו-12 וולט. חשוב להדגיש כי אורך חיי נורות אלה המבוססות על 230 וולט, נמוך בהרבה מאלה המבוססות על מתח של 12 וולט.  מקור האור של נורת ההלוגן הוא בדרך כלל קטן במידותיו. 

 * ניתן לחבר את נורות הליבון וההלוגן למערכת עמעום.               

* חיסרון בולט של נורת הליבון וההלוגן הוא, שבכל פעם שהמתח ברשת עולה ב5%- מעבר למותר, אורך החיים של נורות אלה מתקצר בכ-.50%.  

נורות פלורסנט: נורה פלורסנטית היא נורת פריקה של גזים וצורתה כצינור. אורך  החיים של נורת פלורסנט הוא     כ-8000 שעות בעירה בממוצע והיא מפיקה פי 5 יותר אור מנורת הליבון הרגילה באותו הספק. זאת אומרת, שנורת פלורסנט 40W נותנת תאורה השווה בעוצמתה ל-5 נורות ליבון בעלות הספק דומה, כלומר נורת פלורסנט בהספק 40W מפיקה כמות אור שיפיקו נורות ליבון בהספק כולל של 200W. נורת הפלורסנט היא בעלת מסירת צבע בינונית וניתן לרוכשה בגווני אור שונים.

כיוון שמסירת הצבע בינונית, ניראה חיוורים תחת אור פלורסנטי, אולם שימוש בה בחניית הבניין, בחדר האיכסון וכדומה הוא בהחלט יעיל ביותר. נורה פלורסנטית צריכה ציוד הדלקה להפעלתה. עד לא מזמן נרוב גופי התאורה הפלורסנטיים, היו משתמשים בציוד הדלקה של משנק מגנטי ומתנע (סטרטר), לאחרונה יצא השימוש בטכנולוגיה זאת מהתקן הישראלי, ואסור למכור אותה יותר בישראל, וציוד ההדלקה שעושים בו שימוש כיום הינו המשנק האלקטרוני. ישנן מספר קטרים לשפופרת הזכוכית של נורת הפלורסנט, והם מסומנים באותיות: T-10 – נורות עבות שכבר שנים רבות אינן בשימוש. T-8 שהיו בשימוש עד לא מזמן, וניתן היה להפעילן באמצעות משנק מגנטי או באמצעות משנק אלקטרוני, וגופי תאורה המבוססים עליהם הולכים ונעלמים מהשוק.

והנורות המודרניות שהולכות ותופסות את רוב נפח השוק מסומנות ב-T-5 והן ניתנות לשימוש רק באמצעות משנקים אלקטרוניים. נורות אלה חסכוניים באנרגיה ומספקים עוצמת תאורה גבוהה יותר.

נורות פלורסנטיות  משופרות "לומילוקס": הצורך בנורה פלורסנטית משופרת הביא את יצרני הנורות המובילים בעולם לפתח נורה פלורסנטית בעלת מסירת צבע טובה. כיום ניתן להשיג נורות אלה הנקראות "לומילוקס" בארבע גווני אור, והן מאירות את הסביבה באור המדגיש את הצבעים האמיתיים. תופעת החיוורון שנורה פלורסנטית רגילה יוצרת נעלמה, ואנו מאירים את ביתנו במינימום צריכת חשמל, עם נורה בעלת אורך חיים ארוך ובאור נעים ורך המדגיש את כל גווני הקשת.

נורת פלורסנט קומפקטית "דולוקס":  נורת פלורסנט קומפקטית היא נורה פלורסנטית "מקופלת" לחצי או אף יותר הנקראת "דולוקס". כמו נורה פלורסנטית רגילה היא בעלת אורך חיים של 8000 שעות בעירה בממוצע. נורת ה"דולוקס" מפיקה הרבה אור יחסית לצריכת החשמל, והיא בעלת מסירת צבע אור "לומילוקס", שנחשב בהחלט לטוב, אור המשקף נכונה את הסביבה. מידותיה קטנות יחסית והיא מחליפה בהרבה מקרים את נורת הליבון הרגילה. לדוגמה: נורת דולוקס 18W עם אורך חיים ממוצע של 8000 שעות בעירה, שווה לנורת ליבון רגילה בעלת 100W שאורך החיים הממוצע שלה הינו 1000 שעות בעירה בלבד.

 

סוג הנורה                    אורך החיים               צבע אור               מסירת הצבע            הספק הנורות

נורת ליבון                     1000 שע'                   חם                      טובה מאוד                14W-65W

נורת הלוגן                    2000 שע'                   חם                      טובה מאד                 15W-50W

נורת פלורסנט               8000 שע'                משתנה                      בינונית                    18W-65W

                      גוון אור קר - DAYLIGHT    גוון אור בינוני  - COOLWHITE    גוון אור אדמדם – WARMWHITE

 נורת פלורסנט "לומילוקס"    8000 שע'            משתנה                   טובה מאד                  14W-58W

גוון אור קר - DAYLIGHT   גוון אור בינוני – COOLWHITE   גוון אור חם-בינוני - WARMWHITE   גוון אור חם - INTERNA

 *אורך החיים הוא ממוצע עפ"י הכללים הנקוטים באירופה.

 

ג. חדרי הבית השונים

להלן המלצות היכולות לשמש אותנו בעת תכנון התאורה בביתנו: בכל שטח הבית אנו  צריכים להשתמש במקורות אור עם מסירת צבע טובה. עם גווני האור ניצור את האווירה הרצויה בכל מקום ומקום. הנורות המתאימות הן ליבון, הלוגן והפלורסנט לסוגיו, אך במידה ומשתמשים בנורות פלורוסנט בבית, מומלץ להשתמש אך ורק בנורות פלורסנט "לומילוקס" בעלות מסירת צבע משופרת. נורות פלורסנט סטנדרטיות לא מגיעות לרמת מסירת צבע טובה דייה לשימוש בבית, להוציא אולי בחניה או במרתף.

1. הכניסה לבית

תאורת החוץ של הכניסה לביתנו היא כרטיס הביקור שלנו. מספר כללים בסיסיים חשובים בעת תכנון תאורת החוץ: בחשיכה העין רגישה במיוחד לסנוור. כדי למנוע סנוור רצוי לא להתקין גוף תאורה עם מקור אור גלוי בגובה העיניים. במקומות בהם אנו מאירים מדרגות, כניסות וכו' יש להקפיד שגוף התאורה לא יסנוור.

בנוסף עלינו להתחשב בעובדה, שניגודים גדולים בין חושך לאור, לא מאפשרים זיהוי בין פריטים הנמצאים בשטח החשוך. שימוש בתאורה חסכונית עם נורת פלורסנט קומפקטית, הדולקת בכל שעות החשכה, מתאימה לתאורת שלט הבית, לכניסה לבית ולסימון השבילים ומדרגות החוץ. הארת צמחי הגינה או העצים, תעשה ע"י גוף תאורה אטום למים, כגון דקר גינה עם נורת PAR, שהיא נורת ליבון, המראה את צבעי הצמח הטבעיים.

הכניסה: הרושם הראשון מהבית נוצר עם הכניסה למבוא הבית, מכיוון שלתאורה, פרט לתפקידים עיצוביים, קיימים גם תפקידים נוספים.

הארת המראה: באזור המראה מומלץ להתקין בשני צידיה של המראה גופי תאורת קיר המפזרים אור רך ולא מסנוור, תאורה נוספת, הנמצאת בתקרה מצד שמאל וימין לעומד בין העומד לבין המראה, מאירה את העומד לפני המראה ולא את המראה עצמה.

תאורת המלתחה: המלתחה וארונות הקיר הסמוכים צריכים לקבל תאורה אחידה ממקור אור בעל מסירת צבע טובה כדי להקל על מציאת הבגד הדרוש. 

יצירת עניין ע"י משחקי אור: אם נעיז ונשחק קצת עם מקורות אור שונים כגון: שימוש באלומות אור מתכווננות, למשל הארה מדויקת של תמונת קיר ע"י נורת הלוגן, או הארת שטף אחידה של קיר או שטיח קיר עם גוף תאורה WALLWASHER , שמפזר את האור באחידות לכל אורך המשטח המאונך, תיווצר אווירה מיוחדת.

במידה ואנו מעוניינים להאיר צמחיה, צמחיה ללא תאורה טבעית יכולה לגדול ו"להרגיש" בבית גם אם היא מוארת ע"י מקור אור מלאכותי. נורת הליבון הרגילה מקרינה כ95%- חום ולכן היא אינה מתאימה לגידול צמחים. אור מנורת פלורסנט או נורת פלורסנט קומפקטית "דולוקס" ועוצמת אור של כ-1000 לוקס מאפשרים את גידול הצמח ומראים את הגידולים בצבעם הטבעי.

2. חדר המגורים

תאורה מגוונת ואופטימלית בחדר המגורים והסלון תושג ע"י תכנון מוקדם של מספר מעגלי מיתוג, שחלקם יהיו קשורים למערכת עמעום ולבחירה קפדנית של גופי התאורה.

איים של אור הנוצרים מהארה מכוונת של תמונות או פסלים, תאורה בוויטרינות ומדפים מוארים, יוצרים תחושה נעימה. הוספת תאורה ישירה, אנכית, בלתי מסנוורת ממנורה עם אהיל, גוף תאורת הלוגן עם הארה בלתי מסנוורת ממנורה עם אהיל, גוף תאורת הלוגן עם הארה בלתי ישירה או גוף תאורה עומד, ימנעו יצירת צללים.

טלוויזיה: גם הישיבה מול מקלט הטלוויזיה מצריכה תכנון תאורה. אנו צריכים להאיר את אזור מקלט הטלוויזיה עם תאורה מלאכותית, כדי למנוע ניגוד חריף בין אור וחושך, דבר המאמץ את עין האדם וגורם לעייפות. המנורה, שמאירה את סביבת הטלוויזיה, צריכה לא להשתקף במסך ולא לסנוור כדי לא ליצור קונטרסטים קיצוניים.

3. המטבח/פינת האוכל

המטבח משמש אותנו בעצם כמקום עבודה יום יומי, ולכן מצריך תאורה כללית עם תאורת עבודה מכוונת. לתאורה כללית נשתמש בגופי תאורה, עם נורות פלורסנט או נורות פלורסנט קומפקטיות, המאירים שטח רחב. ניתן לשלב גופי תאורה פלורסנטיים שקועי תקרה, עם פרספקס אטום בקו התקרה TRIMLESS (ללא שוליים), ליצירת תקרה נקייה, ללא גופי תאורה בולטים, וקבלת עוצמת תאורה גבוהה מאד. (ניתן לראות גופי תאורה לדוגמא באולם התצוגה של חברתנו במשרדי החברה).

ספוטים לתאורה כללית יוצרים צללים וכך מגבירים אפשרויות פציעה.

משטחי העבודה יכולים לקבל את התאורה הדרושה מגופי תאורה המותקנים מתחת לארונות המטבח ולמדפים. גוף התאורה מעל הכיריים צריך להיות בעל כיסוי בגלל האדים העולים מהבישולים.

פינת האוכל: פינת האוכל משמשת אותנו לארוחות, לקריאה ולמשחק ורמות התאורה הנדרשות הן בין 500 לוקס (לצרכי אכילה) ל - 900 לוקס (לקריאה). בעת השימוש בגוף תאורה תלוי יש לשים לב לנקודות הבאות:

  • המנורה לא צריכה להסתיר את היושב מולנו, ולכן היא תהיה מורכבת מעל גובה העיניים.
  • גוף התאורה צריך להיות ממוקם בצורה כזו שלא ייצור סינוור. לצד הפיתרון המקובל של גוף תאודה תלוי ניתן להאיר את השולחן גם מהתקרה.

4. חדר השינה

הדגשים לגבי חדר השינה הם: הארה כללית לא מסנוורת, תאורה בראש המיטה. רצוי להשתמש בתאורה חמה, ניתנת לעמעום, שתאפשר מצד אחד לקרוא ספר במיטה, ומצד שני לאפשר יצירת אווירה אינטימית ורומנטית. גוף התאורה, הנמצא בראש המיטה, צריך להאיר באלכסון מאחור כדי לאפשר קריאה נעימה. 

בעניין האפשרות לקרוא ספר במיטה, רצוי להשתמש בנורה בעלת זוית פיזור צרה, שתוכל להאיר את הספר הנקרא, אך לא תפריע לבן הזוג, המנסה להירדם.

5. חדרי ארונות

ארון הבגדים ותכולתו צריך להיות מואר, ומומלץ להתקין גוף תאורה במרחק של 50-80 ס"מ מדלת הארון, שיאיר לתוך ארון הביגוד, גוף תאורה מתכוונן עם נורת הלוגן או גוף תאורה עם פיזור אור אסימטרי יכולים לשמש למטרה זו. בארונות עמוקים ניתן להרכיב גוף תאורה בתוך הארון, אך חשוב שגוף התאורה יעמוד בתקן המתיר הרכבה בריהוט.

הנורות המומלצות הן נורות עם מסירת צבע טובה (נורת ליבון, הלוגן, פלורסנט קומפקטית ופלורסנט לומילוקס) כדי שנוכל לבחור בקלות עניבה המתאימה לצבע המכנס.

בחדרי ארונות פנימיים בלי חלון המאפשר חדירת אור יום, נוצרת תופעה של יצירת מושבות של בקטריות, הבאות לביטוי ביצירת ריח לא נעים בחדרים, ולפגיעה בבגדים. ולכן רצוי לנסות לתכנן גישה לאור יום, אשר מטבעו מחסל את הבקטריות, אם במיקום חדר הארונות עם קיר חיצוני שיאפשר מיקום חלון בחדר הארונות, או שימוש ב"חלון אנגלי" שיוביל את אור היום אל תוך החדר. פתרון נוסף הינו שימוש בהתקן שנקרא סולהטיוב, אשר מאפשר את העברת אור היום אל תוך חללים פנימיים בתוך הבית. דוגמא להתקן זה ניתן לראות באולם התצוגה של חברתנו הממוקם במשרדי החברה.

6. חדר הילדים

חדר הילדים הוא חדר מרכזי, שיש בו פעילות רבה ברוב שעות היום. כאן הילדים קוראים, לומדים, משחקים ומשתוללים, וכל החדר צריך להיות מואר באופן אחיד. ספוטים עם פיזור אור נקודתי הגורמים לסינוור ואינם מתאימים.

גוף תאורה התלוי מהתקרה מתאים יותר לאופי ילדינו. בנוסף מומלץ להרכיב מנורת קריאה לקיר או למדף עץ באזור ראש המיטה אך מטעמי בטיחות לא מומלץ להשתמש במנורה עם נורת ליבון הנתפסת עם קליפס.

מנורת התמצאות קטנה, חסכונית, הדולקת כל הלילה, מנעימה לילדים את שעת כיבוי האורות. ניתן לראות באולם התצוגה של חברתנו דוגמא לגוף תאורה המשתלב בתוך הקיר, עם פס לד ניסתר בהספק של כ-3W, עם אלמנט אמנותי מגבס (שושנה, דולפין וכדומה), אשר נותן לילדים תחושה של אור, אך משתמש בהספק נמוך מאד, ואינו מפריע לשאר המשתמשים בחדר.

7. חדר העבודה

תאורת חדר העבודה תתוכנן בהתאם לעיסוק המתבצע בחדר. אנו נתכנן תאורה בסיסית אחידה עם מקור אור חוסך אנרגיה בכל החדר כולו, ותאורה אחידה, בהירה ולא יוצרת צללים למשטחי העבודה. התאורה במינימלית של שולחן העבודה נקבע לפי העיסוק:

- 700 - 1000 לוקס לשולחן שרטוט וציור.

- 500 לוקס לשולחן כתיבה.

- 300 לוקס לעבודה מול מסך המחשב.

תאורת שולחן העבודה: מומלץ שגוף התאורה לשולחן יהיה עם אפשרויות כוונון והטיה, החזרי אור מפריעים לא יווצרו אם מקור האור יהיה באלכסון לשולחן. לא מומלץ להרכיב גוף תאורה בתקרה ישירות מעל השולחן. כדי למנוע סנוור, ימקם הכותב ביד ימין את גוף התאורה בצד שמאל ולהיפך.

מול מסך המחשב: גוף התאורה המאיר את סביבת המחשב יהיה ממוקם כך שהוא לא ישתקף במסך המחשב ויגרום לסנוור. על כך יש להקפיד גם לגבי מקורות אור אחרים כגון חלונות והשתקפותם במסך.

תאורת ספריות: ניתן להאיר מדפי ספרים וארונות קלסרים בעזרת גוף תאורה לשטיפת אור או גוף תאורה  מורכב בתקרה עם פיזור אור אסימטרי. ספוטים יכולים ליצור נקודות עניין ולגרות אותנו לעיין שוב בספר זה או אחר.

קריאה: בקריאה, סריגה או כל עיסוק המצריך איבחון בין פרטים קטנים, אנו צריכים עוצמת הארה של כ900- לוקס. האור צריך להגיע לקורא מאחור ובאלכסון. יש לשים לב שמקור האור לא ייצור שטח מואר קטן כדי

שלא יווצרו ניגודים חריפים בין הספר המואר לבין הסביבה החשוכה. גוף תאורה עומד הממוקם מאחור' כורסת הקריאה ממלא את הדרישות הללו. 

8. חדר האמבטיה

האור בחדר האמבטיה משרת אותנו בראש ובראשונה להגיינה ולטיפוח הגוף, וחשוב שיראה נכונה את גווני העור. לכן יש להקפיד שלצד תאורה אחידה נשתמש במקור אור בעל מסירת צבע מעולה. לצורך כך מתאימות נורות ליבון, הלוגן וכן נורות פלורסנט לומילוקס עם מסירת צבע 31, המקנה צבע אור רענן או צבע 41, הדומה לאור החם של נורת הליבון. 

תאורת המראה: מי שרוצה להראות טוב צריך לראות את עצמו טוב, וכדי לראות את עצמנו במראה כפי שאנחנו, צריכה התאורה להיות ללא סנוור וללא צללים. גוף התאורה צריך להיות עם מגן בפני סנוור. גוף תאורת קיר עם כיסוי אופל לצדי המראה, מתאים להארה רכה ולא מסנוורת של אזור המראה.

תאורת התקרה: תאורה נוספת מלמעלה מקנה תאורה מאוזנת, יחס טוב בין אור לצל, ומדגישה את הכיור הלבן והברזים המבריקים. ספוטים עם אלומת אור צרה גורמים לצללים חזקים מדי ולרוב גם לסינוור.

נקודה חשובה בתאורת חדר אמבטיה היא בטיחות. יש למקם את גופי התאורה בצורה כזו שלא תהיה אפשרות למגע מיקרי עם מים.

 

דב וחנוך שינדלר עבודות חשמל בע"מ טלפון : 03-5373732 סלולרי : 050-8689068
הפלך 4 ת"א-יפו 68167
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                                                                                                                                               footerlogo